Hapësire reklamuese

Rajoni

Raporti i Freedom House: Serbia ka pësuar rënie në procesin demokratik si shkak i konflikteve me Kosovën

Shkruar nga Newsbomb
Raporti i Freedom House: Serbia ka pësuar rënie në procesin
Foto ilustruese

Raporti më i fundit i Freedom House thotë se Serbia ka pësuar rënien më të madhe në procesin e demokratizimit.

Prej 3.79 pikëve që i ka pasur në vitin paraprak, Serbia tani është vlerësuar me 3.61 pikë për vitin 2023.

Nëpërmjet një postimi në rrjetin social X, raporti thekson se disa nga shaktarët kryesorë që kanë ndikuar në këtë rënie drastike janë situatat e tensionuara në veri dhe mosmarrëveshjet e pazgjidhura me Kosovën.

Gjithashtu, ato cilësojnë si indikatorë edhe zgjedhjet e parakohshme të manipuluara në Serbi, të cilët kanë kontribuar në një mjedis të trazuar politik.

Serbia ka pasuar një rënie drastike në pikët për Demokracinë, nga 3,79 pikë në 3.61 pikë në vitin 2023.

Situatat e tensionuara në veri, marrëveshjet e pazgjidhura me Kosovën si dhe zgjedhjet e manipulara kanë kontribuar në një mjedis të trazuar politik”,- thuhet në raportin e Freedom House.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese