Hapësire reklamuese

Rajoni

Policia ekonomike e Italisë sekuestron dhjetëra Fiat Topolinos, shkelje në ligjin “Made in Italy”

Shkruar nga Newsbomb
Policia ekonomike e Italisë sekuestron dhjetëra Fiat Topolinos,
Makinë Fiat Topolino

Policia financiare e Italisë ka sekuestruar dhjetra makina Fiat Topolino pasi modeli më i vogël i Fiat nuk duhet të mbajë flamurin italian sepse prodhohet në Marok.

Kjo ka bërë që qeveria italiane dhe prodhuesit e makinave Stellantis të kenë tension dhe konfliktre mes tyre.

Policia ekonomike e Italisë sekuestroi dhjetëra Fiat Topolinos në portin e Livornos, pasi qeveria ka vënë në shënjestër prodhuesin e makinave Stellantis sepse nuk pajtohet me përpjekjet e prodhuesit të makinave për të reduktuar kapacitetin e prodhimit në fabrikat italiane dhe për të zbatuar një program të gjerë pushimesh nga puna dhe shkurtime.

Automjetet u bllokuan në portin e Livornos për shkelje të dyshuara të të ashtuquajturit ligji Made in Italy, i cili tashmë ka detyruar kompaninë mëmë të Fiat Stellantis të riemërtojë makinën e saj sportive Alfa Romeo Milano Junior, raporton Bloomberg.

Aktiviteti kryesor i Stellantis është projektimi, zhvillimi, prodhimi dhe shitja e makinave të kompanive Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS Automobiles, Fiat, Fiat Professional, Jeep, Lancia, Maserati, Mopar, Opel, Peugeot, Ram dhe Vauxhall. Grupi Stellantis ka 300,000 punonjës, me një prani në më shumë se 130 vende dhe me objekte prodhimi në 30 vende.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese