Hapësire reklamuese

Rajoni

Kurti flet nga Londra për sigurinë e Kosovës: Serbia po armatoset, po përgatitet për luftë

Shkruar nga Newsbomb
Kurti flet nga Londra për sigurinë e Kosovës: Serbia po
Albin Kurti në Londër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ndodhet në Londër, ku ka mbajtur fjalën hapëse në Konferencën e Mbrojtjes. Në fokus të fjalës së tij ishte shqetësimi për kërcënimin e Rusisë dhe të Serbisë në Kosovë.

Teksa nxorri në pah rolin e rëndësishëm të NATO-së, Kurti tha se armatimi i Serbisë tregon që ata po synojnë të përshkallëzojnë situatën.

 “Ndërsa Republika jonë bashkëpunon në çdo sferë me partnerët e saj, si SHBA, Mbretërinë e Bashkuar dhe Bashkimin Europian. Serbia intensifikon bashkëpunimin e saj me Rusinë, Kinën dhe Iranin.

Demokracia ka nevojë për siguri dhe siguri në mënyrë që të lulëzojë. Sipas një studimi të kryer nga Instituti Ndërkombëtar Republikan, 87% e Kosovës mbështesin politikën pro BE-së dhe Pro-perëndimit. Kjo është përqindja më e lartë e çdo vendi të Ballkanit Perëndimor”, deklaroi Kurti.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese