Hapësire reklamuese

Rajoni

Konsumuan biskota me kanabis, të miturit përfundojnë në gjendje të rëndë në spital

Shkruar nga Newsbomb
Konsumuan biskota me kanabis, të miturit përfundojnë në
Foto Ilustruese

Një ngjarje e rëndë është shënuar në një qytet të Bullgarisë, pasi disa të mitur nga mosha 4 deri në 14 vjeç kanë konsumuar lëndë narkotike nëpërmjet ushqimit.

Sipas mediave vendase, të paktën 6 fëmijë janë shtruar ne Spitalin Universitar “Dr. Georgi Stranski” në Pleven në veri të Bullgarisë, duke qenë se konsumuan biskota të përbëra me kanabis.

Zëdhënësja e spitalit, Tanja Vashkova ka treguar se gjithashtu edhe një fëmijë tjetër është duke u trajtuar në ambjetet mjekësore për marrjen e lëndës narkotike kokainë.

Mësohet se fëmijët janë shtruar në Klinikën e Toksikologjisë në gjendje të rëndë me çrregullime sasiore dhe cilësore të vetëdijes. Ato i janë nënshtruar mjekimve të specializuara mjekësore, ndërsa mësohet se gjendja e tyre është ende e rëndë.

“Fëmijët u shtruan në gjendje të rëndë me çrregullime sasiore dhe cilësore të vetëdijes. Ata iu nënshtruan reanimimit, detoksifikimit dhe trajtimeve specifike. Aktualisht shenjat e tyre vitale janë të qëndrueshme, por ende janë të përgjumur”,- është shprehur zëdhënësja Tanja Vashkova.

Sipas Vashkovës, për këtë çështje janë vënë në dijen organet kompetente, ndërsa kanë nisur hetimet për të zbuluar të implikuarit e kësaj ngjarje të tmerrshme me pasoja serioze për shëndetin e këtyre fëmijëve.

“Të gjithë fëmijët e sëmurë janë nga Pleven dhe dyshohet se kanë marrë pako me biskota nga persona të panjohur. Për situatën janë njoftuar policia, Departamenti i Mbrojtjes së Fëmijëve dhe Dhoma Pedagogjike e Fëmijëve”,- ka shtuar Vashkova.

Autoritetet po u bëjnë thirrje prindërve dhe kujdestarëve që të edukojnë fëmijët e tyre për rreziqet dhe të monitorojnë nga afër ndërveprimet e tyre dhe ushqimin që konsumojnë.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese