Hapësire reklamuese

Rajoni

“Jam një gabim profesional”, youtuberi i njohur nga Qipro zgjidhet deputet në Parlamentin Europian

Shkruar nga Newsbomb
“Jam një gabim profesional”, youtuberi i njohur nga Qipro
Youtuberi i njohur nga Qipro, Fidias Panayiotou

Youtuberi i njohur nga Qipro, Fidias Panayiotou 24 vjeç është zgjedhur si deputet i pavarur në zgjedhjet elektorale të mbajtura këtë fundjavë për Parlamentin Europian.

Sipas Dayli Mail, 24- vjeçari mblodhi një shumicë votash pasi bëri një fushatë në rrjetet e tij, ku kërkonte votën e qytetarëve që ai të zinte një vend në Parlamentin e Europës.

Në një fitore të papritur të parë si një refuzim i politikës tradicionale, ai mblodhi 19.4 për qind të votave në kombin ishullor mesdhetar.

Sondazhet e opinionit treguan vazhdimisht se Panayiotou mblidhte shifra të larta, por askush nuk priste që ai të performonte kaq mirë vetëm përmes famës së tij në mediat sociale, pas një fushate dymujore në të cilën, ai në thelb nuk ofroi asnjë pozicion politik apo të bënte premtime elektorale.

Në fjalën e tij, pas mbylljes së sondazheve, ku rezultatet fillestare e treguan atë vazhdimisht në vendin e tretë, Fidias u shpreh se kjo ishte një mrekulli, duke pranuar se as ai vetë nuk besonte se do të tërhiqte shifra të tilla.

"Ishte një tronditje ajo që ndodhi, një mrekulli. Palët duhet ta marrin atë si një paralajmërim se duhet të modernizohen dhe të dëgjojnë njerëzit",- i tha Panayiotou transmetuesit shtetëror CyBC në një video të postuar në platformën e mediave sociale X.

Fidias ka pranuar që nuk ka njohuri politike, dhe se zgjedhja e tij ka ardhur vetëm si pasojë e lobimit në rrjetet sociale.

"Jam një gabim profesional, por kjo mund të jetë hera e parë që një kandidat plotësisht i pavarur, i cili nuk ka as edhe një ide për politikën, apo mbështetje nga një parti politike, ka arritur të zgjidhet, me mediat sociale që janë arma e tij e vetme,"- tha Fidias.

Mediat në Qipro e kanë cilësuar fitoren e tij, një këmbanë alarmi për partitë politike të vendosura dhe një hap i madh drejt ndryshimit të hartës politike të vendeve.

YouTuberi i ri, duke shfrytëzuar plotësisht mediat sociale, me retorikë jopolitike, pa pozicione politike, pa njohuri, e pranon ai vetë për sferën e Bashkimit Evropian, arriti të sjellë trazira”,- shkruajnë mediat.

Analistët thanë se Panayiotou, i cili nuk ka një axhendë gjithëpërfshirëse, kishte treguar se partitë tradicionale nuk ishin në kontakt me votuesit dhe nuk e kuptonin median sociale dhe ndikimin e saj.

Partia konservatore DISY mori 24.8 për qind, e ndjekur nga AKEL komunist me 21.5, duke i kushtuar një nga dy vendet e saj në asamblenë në largim.

Votuesit dërguan gjithashtu një anëtar të partisë ultranacionaliste ELAM në Parlamentin Evropian, duke i bërë jehonë fitimeve të së djathtës ekstreme në mbarë BE-në në zgjedhjet e së dielës.

Panayiotou, djali i një prifti të krishterë ortodoks grek, përdori praninë e tij në rrjetet sociale për të inkurajuar të rinjtë qipriotë që të shkojnë në qendrat e votimit.

Ai ka më shumë se 2.6 milionë abonentë në YouTube dhe gjithashtu ka postuar përmbajtjen e tij në Instagram dhe TikTok.

Projektet e tij përfshijnë një mision për të përqafuar 100 të famshëm duke përfshirë miliarderin e teknologjisë Elon Musk, duke kaluar një javë në një arkivol dhe duke u trajnuar me luftëtarët e Shaolin kung fu të Kinës, apo edhe video, ku ai shmang pagesat gjatë udhëtimeve të tij në trena apo hotele të ndryshme, të cilët, së fundmi i ka fshirë pas kritikave që mori nga komuniteti i tij online.

Republika e Qipros, anëtari më lindor i Bashkimit Evropian, ka një popullsi prej rreth 900,000 njerëz, nga të cilët 683,432 janë regjistruar për të votuar. Pjesëmarrja ishte 58.86 për qind, nga 45 për qind në sondazhet evropiane të 2019, një rritje që analistët ia atribuojnë të paktën pjesërisht "faktorit Fidias".

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese