Hapësire reklamuese

Rajoni

Investigimi i BBC: Roja bregdetare greke hodhi në det dhjetëra emigrantë të paligjshëm

Shkruar nga Newsbomb

Investigimi i BBC: Roja bregdetare greke hodhi në det dhjetëra

Roja bregdetare greke ka shkaktuar vdekjen e dhjetëra emigrantëve në Mesdhe gjatë një periudhe trevjeçare, thonë dëshmitarët, duke përfshirë nëntë të cilët u hodhën qëllimisht në ujë.

Të nëntë janë në mesin e më shumë se 40 personave që dyshohet se kanë vdekur si pasojë e dëbimit me forcë nga ujërat territoriale greke, ose të nxjerra përsëri në det pasi arritën në ishujt grekë, ka gjetur analiza e BBC.

Sakaq roja bregdetare greke i kundërshton me forcë të gjitha akuzat për veprimtari të paligjshme.

Qeveria greke është akuzuar prej kohësh për kthime të detyruara, duke i shtyrë njerëzit drejt Turqisë, prej nga kanë kaluar, gjë që është e paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar.

Por kjo është hera e parë që BBC ka llogaritur numrin e incidenteve që pretendojnë se viktimat kanë ndodhur si rezultat i veprimeve të rojes bregdetare greke.

15 incidentet që u analizuan të datës maj 2020-23, rezultuan në 43 vdekje. Burimet fillestare ishin kryesisht mediat lokale, OJQ-të dhe roja bregdetare turke.

Verifikimi i llogarive të tilla është jashtëzakonisht i vështirëdëshmitarët shpesh zhduken, ose janë shumë të frikësuar për të folur. Por në katër nga këto raste ne ishim në gjendje të vërtetonim rrëfimet duke folur me dëshmitarë okularë.

Hulumtimi ynë, i cili shfaqet në një dokumentar të ri të BBC-së, Dead Calm: Killing in the Med? , sugjeroi një model të qartë.

Ky burrë nga Kameruni tha për BBC se u hodh në det nga roja bregdetare - dy shokët e tij u mbytën
Në pesë nga incidentet, emigrantët thanë se u hodhën direkt në det nga autoritetet greke. Në katër prej këtyre rasteve ata shpjeguan se si kishin zbritur në ishujt grekë, por u gjuajtën. Në disa incidente të tjera, emigrantët thanë se ishin futur në gomone të fryrë pa motorë, të cilët më pas u shfrynë, ose dukej se ishin shpuar.

Një nga rrëfimet më rrëqethëse u dha nga një burrë nga Kameruni, i cili thotë se u ndoq nga autoritetet greke pasi zbarkoi në ishullin Samos në shtator 2021. Ai tha se po planifikonte të regjistrohej në tokën greke si azilkërkues.

“Ne mezi ishim ankoruar dhe policia erdhi nga pas”, na tha ai. "Ishin dy policë të veshur me të zeza, dhe tre të tjerë me rroba civile. Ata ishin të maskuar, i shihje vetëm sytë."

Ai dhe dy të tjerë, një tjetër nga Kameruni dhe një burrë nga Bregu i Fildishtë, u transferuan në një varkë të rojes bregdetare greke, tha ai, ku ngjarjet morën një kthesë të tmerrshme.

“Ata filluan me [tjetrin] kamerunian. E hodhën në ujë. Burri i Fildishtë tha: 'Më shpëto, nuk dua të vdes... dhe më pas vetëm dora e tij ishte mbi ujë dhe trupi i tij ishte poshtë.

Ngadalë dora i rrëshqiti poshtë dhe uji e përfshiu. I intervistuari thotë se rrëmbyesit e tij e kanë rrahur.

"Më binin shi në kokë. Ishte sikur po goditnin një kafshë." Dhe më pas ai thotë se e kanë shtyrë edhe atë në ujë - pa jelek shpëtimi. Ai ishte në gjendje të notonte deri në breg, por trupat e dy të tjerëve - Sidy Keita dhe Didier Martial Kouamou Nana - u gjetën në vijën bregdetare turke.

Avokatët e të mbijetuarit kërkojnë që autoritetet greke të hapin një çështje vrasjeje të dyfishtë.

Në qershor 2023, një peshkarekë e mbingarkuar rrokulliset përpara një varke patrullimi të rojes bregdetare greke. Më shumë se 600 burra, gra dhe fëmijë vdesin në ujë. Por kush është përgjegjës dhe a ka faj roja bregdetare?

Një tjetër burrë, nga Somalia, i tha BBC-së se si në mars 2021 ai ishte kapur nga ushtria greke me mbërritjen në ishullin e Kios, e cila më pas ia dorëzoi rojes bregdetare greke.

Ai tha se roja bregdetare ia kishte lidhur duart pas shpine, përpara se ta hidhte në ujë.

“Më hodhën me zinxhir në mes të detit, donin të vdisja”, tha ai.

Ai tha se arriti të mbijetonte duke notuar në shpinë, përpara se njëra nga duart e tij të shkëputej nga ligatura. Por deti ishte i trazuar dhe tre në grupin e tij vdiqën. I intervistuari ynë arriti në tokë ku më në fund u pa nga roja bregdetare turke.

Në incidentin me humbjen më të madhe të jetëve - në shtator 2022 - një varkë me 85 emigrantë u përplas me telashe pranë ishullit grek të Rodosit kur motori i saj u ndërpre.

Mohamed, nga Siria, na tha se ata thirrën rojen bregdetare greke për ndihmë - e cila i ngarkoi në një varkë, i ktheu në ujërat turke dhe i futi në gomone. Mohamed thotë se trapi që iu dha atij dhe familjes së tij nuk e kishte mbyllur valvulën siç duhet.

"Ne filluam menjëherë të fundosenim, ata e panë atë... Ata na dëgjuan të gjithëve duke bërtitur, por megjithatë ata na lanë," tha ai për BBC.

“Fëmija i parë që vdiq ishte djali i kushëririt tim… Pas kësaj ishte një nga një. Një fëmijë tjetër, një fëmijë tjetër, pastaj vetë kushëriri im. Në mëngjes kishin vdekur shtatë ose tetë fëmijë.

"Fëmijët e mi nuk vdiqën deri në mëngjes... pak para se të mbërrinte roja bregdetare turke."

Ligji grek u lejon të gjithë emigrantëve që kërkojnë azil të regjistrojnë kërkesën e tyre në disa prej ishujve në qendra të veçanta regjistrimi.

Por të intervistuarit tanë - të cilët ne kontaktuam me ndihmën e Grupit të Konsoliduar të Shpëtimit për mbështetjen e migrantëve - thanë se ata u kapën përpara se të arrinin në këto qendra. Ata thanë se këta burra me sa duket do të vepronin të fshehtë - pa uniformë dhe shpesh të maskuar.

Grupet e të drejtave të njeriut pretendojnë se mijëra njerëz që kërkojnë azil në Evropë janë detyruar të kthehen ilegalisht nga Greqia në Turqi dhe u është mohuar e drejta për të kërkuar azil, e cila është e sanksionuar në ligjin ndërkombëtar dhe të BE-së.

Aktivisti austriak Fayad Mulla na tha se zbuloi vetë se sa të fshehta duken të jenë operacione të tilla në shkurt të vitit të kaluar, në ishullin grek të Lesbos.

Duke vozitur drejt vendndodhjes së një kthimi të dyshuar të detyruar pas një informate, ai u ndalua nga një burrë me kapuç - i cili më vonë u zbulua se punonte për policinë. Ai tha se policia më pas u përpoq të fshinte pamjet e ndalimit të tij nga kamera e tij dhe ta akuzonte atë për rezistencë ndaj një oficeri policie.

Në fund të fundit, nuk u ndërmor asnjë veprim tjetër. Dy muaj më vonë, në një vend të ngjashëm, z. Mulla arriti të filmonte një kthim të detyruar, botuar nga The New York Times.

Një grup që përfshinte gra dhe foshnje u shkarkua nga pjesa e pasme e një furgoni pa shenja dhe marshoi poshtë një bankinë mbi një varkë të vogël.

Ata u transferuan më pas në një anije të rojes bregdetare greke më larg nga vija bregdetare, u nxorën në det dhe më pas u vendosën në një trap ku u lanë të lëviznin. Ata u shpëtuan më vonë nga roja bregdetare turke.

Këtë pamje, të cilën BBC e ka verifikuar, ia treguam Dimitris Baltakos, ish-shefit të operacioneve speciale me rojet bregdetare greke.

Gjatë intervistës, ai nuk pranoi të spekulonte për atë që tregonin pamjet - pasi kishte mohuar, më herët në bisedën tonë, se rojes bregdetare greke do t'i kërkohej ndonjëherë të bënte ndonjë gjë të paligjshme. Por gjatë një pushimi, ai u regjistrua duke i thënë dikujt jashtë të qëlluar në greqisht:

"Nuk u kam thënë shumë, apo jo? Është shumë e qartë, apo jo. Nuk është fizikë bërthamore. Nuk e di pse e bënë atë në mes të ditës... Është... padyshim i paligjshëm. Është një krim ndërkombëtar."

Ministria e Çështjeve Detare dhe Politikave Ishullore e Greqisë i tha BBC-së se pamjet janë duke u hetuar aktualisht nga Autoriteti Kombëtar i Transparencës i pavarur i vendit.

Një gazetare investigative me të cilën folëm nga ishulli Samos thotë se ajo filloi të bisedonte me një anëtar të forcave speciale greke përmes aplikacionit të takimeve Tinder.

Kur i telefonoi asaj nga ajo që ai e përshkroi si një "anije luftarake", Romy van Baarsen e pyeti atë më shumë për punën e tij - dhe çfarë ndodhi kur forcat e tij panë një varkë refugjatësh.

Ai u përgjigj se ata "i përzënë prapa", dhe tha se urdhra të tillë ishin "nga ministri", duke shtuar se ata do të ndëshkoheshin nëse nuk do të ndalonin një varkë.

Greqia është një hyrje në Evropë për shumë emigrantë. Vitin e kaluar, kishte 263,048 mbërritje detare në Evropë, me Greqinë që mori 41,561 (16%) prej tyre. Turqia nënshkroi një marrëveshje me BE-në në vitin 2016 për të ndaluar emigrantët dhe refugjatët të kalojnë në Greqi, por tha në vitin 2020 se nuk mund ta zbatonte më atë.

Gazetarit Romy van Baarsen iu tha nga një pjesëtar i forcave speciale greke se ata janë nën udhëzimet e qeverisë për të larguar anijet.

Gjetjet në hetimit i janë dërguar rojes bregdetare greke. Ajo u përgjigj se stafi i saj punoi "pa lodhur me profesionalizmin maksimal, një ndjenjë të fortë përgjegjësie dhe respekti për jetën e njeriut dhe të drejtat themelore", duke shtuar se ata ishin "në përputhje të plotë me detyrimet ndërkombëtare të vendit".

Ai shtoi: “Duhet theksuar se nga viti 2015 deri në vitin 2024, Roja Bregdetare Greke ka shpëtuar 250,834 refugjatë/migrantë në 6,161 incidente në det. Ekzekutimi i patëmetë i këtij misioni fisnik është njohur pozitivisht nga komuniteti ndërkombëtar”.

Roja bregdetare greke është kritikuar më parë për rolin e saj në mbytjen më të madhe të anijes së emigrantëve në Mesdhe për një dekadë. Më shumë se 600 njerëz dyshohet se kanë vdekur pasi Adriana u mbyt në zonën e shënuar të shpëtimit të Greqisë qershorin e kaluar.

Zyrtarët grekë kanë këmbëngulur se anija nuk ishte në telashe dhe ishte në rrugë të sigurt për në Itali, dhe kështu roja bregdetare nuk u përpoq të shpëtonte./bbc

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese