Hapësire reklamuese

Rajoni

Greqia s’gjen qetësi/ Pas temperaturave “përvëluese”, vendi “shkundet” nga tërmeti

Shkruar nga Newsbomb
Greqia s’gjen qetësi/ Pas temperaturave
Foto ilustruese

Lëkundje të forta sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në Rodo si dhe në zonën e Akaisë dhe Aitoloakarnanisë, Greqi.

Sipas mediave vendase mësohet  se tërmeti në Rodo ishte me magnitudë 4.9 ballë i shkallës rihter, ndërsa në Akai ka qenë me magnitudë 3.8 ballë i shkallës rihter.

Lëkundjet u ndjenë veçanërisht në ishull , raportojnë mediat lokale. Për protothema.gr, profesori i Tektonikës dhe Menaxhimit të Fatkeqësive Natyrore tha se qytetarët nuk duhet të panikosen psi nuk ka asnjë shqetësim.

Ai shtoi se për shkak se ka një thellësi fokale më shumë se 50 kilometra, nuk ka asnjë lidhje me defektet sipërfaqësore.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese