Hapësire reklamuese

Rajoni

FOTOLAJM/ Pluhuri afrikan “mbulon” disa qytete të Greqisë

Shkruar nga Newsbomb
FOTOLAJM/ Pluhuri afrikan “mbulon” disa qytete të Greqisë
Greqia pushtohet nga pluhri afrikan

Pluhuri afrikan ka mbërritur në Greqi dhe ka mbuluar disa zona. Situata në Mesini dhe veçanërisht në qytetin e Kalamatës është mbytëse, me pamjet që qarkullojnë në internet që të kujtojnë, Libinë.

Situata është e vështirë edhe në zonat e Ilisë, me pluhurin afrikan që ka përfshirë gjithë zonën. Pluhuri afrikan ka bërë që në vendin fqinj e sidomos në Kretë të ketë rritje temperaturash që shkojnë deri në 35 gradë Celsius.

Meteorologët rekomandojnë durim pasi fenomeni vlerësohet të largohet gradualisht nga Greqia, ditën e nesërme, të mërkurën. Sakaq, autoritetet u bëjnë thirrje qytetarëve që kanë probleme respiratore që të shmangin sa më shumë daljen jashtë deri në pastrimin e ajrit.

Efekt në sistemin e frymëmarrjes: Një nga efektet kryesore shëndetësore të pluhurit afrikan është efekti i tij në shëndetin e frymëmarrjes. Grimcat e imta të pluhurit mund të depërtojnë thellë në mushkëri dhe madje të hyjnë në qarkullimin e gjakut. Për njerëzit me kushte të tilla si astma, bronkiti ose sëmundja pulmonare obstruktive kronike (COPD), ekspozimi ndaj këtyre grimcave mund të përkeqësojë simptomat, duke çuar në gulçim, kollë, fishkëllimë dhe parehati në gjoks.

Alergji dhe acarim: Pluhuri afrikan mund të shkaktojë reaksione të tipit alergjik te disa njerëz, acarim të rrugëve të frymëmarrjes, kongjestion nazal, teshtitje dhe lotim të syve. Njerëzit me alergji ose ndjeshmëri ndaj faktorëve mjedisorë mund të përjetojnë simptoma të shtuara gjatë periudhave të niveleve të rritura të pluhurit afrikan.

Efektet kardiovaskulare: Përveç problemeve të frymëmarrjes, ekspozimi ndaj pluhurit afrikan është lidhur me probleme kardiovaskulare. Grimcat mund të kontribuojnë në inflamacion, stres oksidativ dhe vazokonstriksion, të cilat mund të rrisin rrezikun e sulmeve në zemër, goditjeve në tru dhe sëmundjeve të tjera kardiovaskulare, veçanërisht në popullatat vulnerabël.

Efekt në sistemin imunitar: Ekspozimi i zgjatur ndaj pluhurit afrikan mund të ndikojë gjithashtu në sistemin imunitar, duke i bërë njerëzit më të prekshëm ndaj infeksioneve të frymëmarrjes dhe sëmundjeve të tjera. Përgjigja inflamatore e shkaktuar nga grimcat e pluhurit mund të dobësojë mbrojtjen e trupit dhe ta bëjë më të vështirë luftimin e patogjenëve.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese