Hapësire reklamuese

Rajoni

Sulmet ndaj ushtarëve të KFOR-it në Zveçan, Vjosa Osmani: Autorët e sulmit ende lëvizin të lirë në Serbi

Shkruar nga Newsbomb
Sulmet ndaj ushtarëve të KFOR-it në Zveçan, Vjosa Osmani:
Sulmi ndaj ushtarëve të KFOR/ Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani

Presidentja e Kosovës,Vjosa Osmani përmes një postimi në x(ish-twitter) ka kujtuar 1 vjetorin e sulmeve të 29 majit ndaj ushtarëve të NATO-s në veri të vendit. Më 29 maj janë bërë një vit nga sulmi ndaj ushtarëve të KFOR-it në Zveçan nga grupe të organizuara të serbëve, ku u lënduan më shumë se 90 pjesëtarë.

Presidentja Vjosa Osmani ka theksuar se dëshmohet qartë nga pamjet video dhe hetimet kriminale të kryera nga agjencitë e zbatimit të ligjit, 93 ushtarë u plagosën, disa me lëndime të rënda, përmes sulmeve nga grupet e krimit të organizuar serbë me urdhra të qarta politike nga regjimi i Vuçiqit dhe krerët e bandës së tij.

"Autorët, të cilët ende vrapojnë të lirë nëpër Serbi dhe të mbrojtur nga regjimi i Vuçiçit, duhet të mbajnë përgjegjësi! Mosndëshkimi vetëm i ka inkurajuar ata të përsërisin sulmet, siç tregohet qartë përmes aktit të agresionit të 24 shtatorit nga Serbia. Ky ishte një sulm kundër NATO-s dhe ata që e urdhëruan dhe e ekzekutuan dihen qartë. Mosndëshkimi duhet të marrë fund!

Të gjithë ua detyrojmë ushtarëve të rinj që humbën gjymtyrët dhe jeta e të cilëve u ndryshua përgjithmonë, sepse ata vendosën jetën e tyre në vijën e paqes, sigurisë dhe sigurisë së të gjithë qytetarëve”,- shkruan Osmani.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese