Hapësire reklamuese

Rajoni

“Do sjellë shoku im para”, përgjimet me zv.drejtorin që zbuluan shqiptarin që drejtonte burgun e Janinës

Shkruar nga Newsbomb
“Do sjellë shoku im para”, përgjimet me zv.drejtorin
Burgu Janines

Forcat speciale greke kanë zhvilluar një operacion policor ditën e djeshme në burgun e Janinës. Operacioni u ndërmor pas informacioneve se në këtë burg nuk zbatohej ligji, por kontrollohej nga të burgosur me rrezikshmëri  të lartë që vuajnë dënimin në këtë vend.

Hetimi i policisë kishte nisur 4 muaj më parë, pasi kishte dyshime se një grup brenda burgut të Stavrakiout në Janinë ushtronte kontroll të plotë mbi instancat e brendshme të tij.

Duke u nisur raportimet e mediave, “bossi” i burgut është identifikuar si shqiptari Edmond Përbasha, i dënuar më parë për trafikim të lëndëve narkotike. Përbasha jo vetëm kontrollonte burgun, po kishte kontakte të drejtëpërdrejta me zv.drejtorin e burgut dhe i kërkonte hapur që të lejohej brenda futja e sendeve të paligjshme si dhe e mijëra eurove që vini nga trafikimi i drogës.

Policia evidenton se shqiptari kishte krijuar një rrjet bashkëpunimesh që vijonin nga brenda burgut e deri jashtë tij, përfshirë policë, gardianë e zyrtarë të lartë të këtij institucioni, ndërsa ai ishte “koka” që kontrollonte të gjitha veprimtaritë e paligjshme, përfshirë këtu edhe shpërndarjen e drogës në këto ambjente.

Së fundmi mediat greke kanë zbardhur edhe bisedën që shqiptari kishte, e ku këkronte që të futeshin në qeli mijëra euro.

Në një nga bisedat, “truri” shqiptar i organizatës flet me zv/drejtorin për një “paketë” vlera e së cilës i kalon 2 milionët dhe prej së cilës ai do ta fitonte një milionë.

“Një paketë 100 kilogramë do të kalojë shoku, 1 milion neto në xhep... 2 milionë bën dhe 3 do ta shes, 1 milion më mbetet mua”, është shprehur shqiptari.

Disa nga bisedat mes shqiptarit të dënuar dhe zyrtarëve të burgut:

I burgosuri: Do më sjellin ca lekë nesër... Tetë e gjysmë, nëntë?

Zëvendësdrejtori: Me çdo kusht?

I burgosuri: Mijëra...

Zëvendësdrejtori: Tetë mijë e gjysmë (8500) mos hyni kështu. Ata duhet t'ju sjellin pesë herë nga pak.

I burgosuri: Meqë do të vijnë dy veta. Nga katër.

Zëvendësdrejtoresha: Mos u dreq. Duken aq shumë

I burgosuri: Do të vijnë nga Korfuzi, o shoku im.

Zëvendësdrejtori: Por këto janë para... janë shumë. Le të sjellë një herë dy mijë dhe më pas sërish dy mijë.

Në një bisedë tjetër me një zyrtar administrativ, i burgosuri i referohet shumës prej 21 mijë eurosh që priste të shpenzonte në burg, me oficerin fillimisht të shqetësuar për shumën. Madje kanë pasur një mosmarrëveshje, ku punonjësi i referohej edhe kontabilistit të përfshirë në këtë çështje.

I burgosuri: 21.

Punonjësi administrativ: Çfarë?

I burgosuri: 21 (duke iu referuar futjes së 21,000 € në Burgun e Janinës)

Zyrtari administrativ: Çfarë 21? Je mire?

I burgosuri: Po.

Punonjësja e administratës: Kjo që thua nuk është e mundur... Do të na çojnë në burg. Ne do të shkojmë në burg për këtë. Sikur të ishte pak më e lehtë. Ne do të shkojmë në burg. Janë shumë. Nuk justifikohen.

I burgosuri: Nuk dua t'i justifikoni.

Administratori: A je mirë? Ku dreqin?.Dhe ku t'i vendos ato? Në brekët e mia?

I burgosuri: Nxirre...po i merr lekët dhe i vendos diku? Nuk do të na kapin...Fshihu diku.

Punonjësja administrative: Po më ekspozon. Nuk ju intereson kjo.

Më pas, nëpunësi dhe llogaritari bien dakord se si do të shkojnë paratë në burg.

Më në fund, në dy biseda dëgjohet zëvendësmenaxherja që i thotë shqiptarit të heqë qafe gjithçka që ka dhe kontabilistja që thotë se ka marrë vesh se po bëhet një hetim.

Zëvendësdrejtori: Hiqni qafe gjithçka që keni.

I burgosuri: Po. Thjesht (e pakuptueshme)...

Zëvendësdrejtori : (e pakuptueshme) E kupton tani?

Nënkryetari: Kisha shpëtuar një herë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese