Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
51 %
3.1kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
26 °
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Radovan Karadžić dënohet me burgim të përjetshëm për gjenocid, krimineli serb do të “kyçet” në një qeli në Mbretërinë e Bashkuar

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Krimineli i luftës Radovan Karadžić do të vuajë pjesën tjetër të dënimit të tij të përjetshëm për gjenocid në burgun e Mbretërisë së Bashkuar, bëri me dije sot qeveria britanike.

Karadžić, 75 vjeç, u dënua me 40 vjet në 2016 për rolin e tij në masakrën e Srebrenicës në 1995 dhe rrethimin katër-vjeçar të Sarajevës nga forcat serbe nga 1992 në 1996.

Pas luftës, Karadžić u largua në arrati dhe u kap e më pas u dorëzua në një gjykatë për krime lufte në Hagë në 2008. Në vitin 2019, dënimi i tij u rrit.

“Karadžić është një nga të paktët njerëz që është shpallur fajtor për gjenocid”, tha Sekretari i Jashtëm Dominic Raab.

“Ai ishte përgjegjës për masakrën e burrave, grave dhe fëmijëve në gjenocidin e Srebrenicës dhe ndihmoi në ndjekjen penale të rrethimit të Sarajevës me sulmet e saj të penduara ndaj civilëve. Ne duhet të krenohemi me faktin se, nga mbështetja e Mbretërisë së Bashkuar për të siguruar arrestimin e tij, Britania ka mbështetur ndjekjen 30-vjeçare të drejtësisë për këto krime të tmerrshme”, tha ai, raporton Euronews.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img