Tirana
few clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
60 %
2.6kmh
20 %
Mër
18 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
19 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

Racizëm ndaj Anglisë, Hungaria do të luajë me dyer të mbyllura kundër Shqipërisë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shqipëria po lufton për kualifikim në grupin I, në kuadër të kualifikueseve të Botërorit në Katar. Një lajm i mirë në ketë rrugëtim vjen nga UEFA, që ka dënuar Hungarinë, kundërshtarin tonë të radhës, të luajë me dyer të mbyllura. 

Arsyeja e vendimit kanë të bëjnë me koret raciste që janë dëgjuar gjatë ndeshjes Hungari-Angli, që ka detyruar organizatën botërore të futbollit, FIFA, të dënojë Kombëtaren hungareze me dy ndeshje me dyer të mbyllura, si dhe Federatën me një gjobë rreth 180 mijë euro.  

Nuk është e para herë që Hungaria merr dënime të tilla për faj të tifozerisë së saj. Në Qershor, UEFA kishte dënuar me 3 ndeshje, për veprime te hungarezëve në edicionin e Euro 2020.

Shqipëria do të përballet me Hungarinë në Budapest në 9 tetor, me shanse tashmë edhe më të rritura për një rezultat pozitiv.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img