Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
54 %
1kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
43 °
E mërkurë, 28 Korrik, 2021

Qytetari i ankohet për numrin e vaksinave, Rama i përgjigjet: Duhet të jeni krenarë për qeverinë që keni (E PLOTË)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7b82f182cfa58772983828d94a20c461

Kryeministri Edi Rama iu është përgjigjur pyetjeve të komentuesve në rrjetin e tij social Facebook.

Një nga qytetarët e ka pyetur se përse në Shqipëri po bëhen kaq pak vaksina, ndërkohë që vendet e tjera kanë marrë doza shumë më të mëdha.

Rama u përgjigj se duke parë vendet evropiane duhet të jeni krenarë për qeverinë shqiptare.

Komentuesi: Disa të tjerë flasin për faktin që kanë bërë miliona banorë po bëjnë vaksina, ndërsa Shqipëria ka bërë 700 për një muaj.

Rama: Po vendet e tjera që nuk kanë bërë asnjë. Si flitet kështu? Kjo nuk ka lidhje, nuk ka lidhje me VIP-at dhe miliardera, ka lidhje me një temë që mjafton të shikoni çfarë ndodh me vaksinën për të qenë krenarë për qeverinë e Republikës së Shqipërisë. U lamë jashtë skemës evropiane, në pritje të Godo COVAX, dhe siguroi kontratën me Pfizer dhe e filloi vaksinimin në janar, ndërkohë që shikoni ç’po ndodh në Bosnje. Deklaruan se do marrin doza nga Rusia se s’kanë në vijë gjë. Pra s’kam asnjë respekt për shkencëtarët rus e kinez. Nuk i kanë fare as sa një lagje, as sa një shkallë pallati. Ka pasur një vonesë jo për fajin tonë. U ngrit Brukseli se do hidhte në gjyq kompaninë se nuk respektoi skedulin.

Më shumë

spot_img
spot_img