Tirana
scattered clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
65 %
1kmh
40 %
Mër
38 °
Enj
39 °
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
29 °
E mërkurë, 4 Gusht, 2021

Qytetarët marrin frymë lirisht, ky shtet heq të gjitha masat anti-Covid-19

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Duke filluar që nga dita e nesërme Islanda do të heqë të gjithë masat  kundër Covid-19.

Lajmi është konfirmuar nga ministrja e Shëndetësisë, Svandís Svavarsdóttir, e cila deklaroi se qytetarët nuk do të jenë të detyruar të mbajnë maska apo të ruajnë distancën sociale.

Përveç maskës, tashmë hiqet edhe kufizimi i numrit për të qëndruar në ambiente të mbyllura apo të jashtme, si dhe mbajta e distancës prej dy metrash.

Kështu Islanda u bë shteti i parë, i cili heq të gjitha masat anti-Covid-19. 87% e popullsisë në Islandë kanë marrë dozën e parë të vaksinës.

Islanda, e cila ka një popullsi prej vetëm 360.000 banorësh, ka një incidencë infektimesh prej 1.6 për 100.000 banorë në një mesatare dyjavore. Numri i vdekjeve është gjithashtu relativisht i ulët.

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img