Hapësire reklamuese

Bota

Qytetarët e akuzojnë për neglizhencë, presidenti Erdogan shkon vetë në provincat e prekura nga tërmeti

Shkruar nga Newsbomb
Qytetarët e akuzojnë për neglizhencë, presidenti Erdogan

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, mëngjesin e sotëm ka udhëtuar drejt zonave më të goditura nga tërmeti.

Sipas mediave vendase mësohet se presidenti do të vizitojë Kahramanmaras dhe Hataj si dhe Pazarcik, qendra e tërmetit.

Ndërkohë shumë prej qytetarëve të goditur nga tërmeti janë shprehur të pakënqur ndaj qeverisë, ku sipas tyre në këto zona nuk kanë arritur ende ndihma te ata.

Një grua, Arzu Dedeoglu, i tha një gazetari të BBC mbrëmë në lagjen Numune të Iskenderun, në Turqinë jugore, se dy mbesat e saj ishin nën rrënoja dhe se asnjë ditë nuk kishte mbërritur asnjë ndihmë për ti shpëtuar ato.

"Ne kemi dy fëmijë nën rrënoja, Aysegul dhe Ilayda. Ata janë zhdukur tani, jam i sigurt që tashmë janë zhdukur. Pse nuk mund të kishin ardhur më herët?", tha ajo.

Një tjetër e mbijetuar në qytetin jugor të Antakias, Melek, u shpreh: Ku janë çadrat, ku janë kamionët me ushqim?

Duke folur për Reuters të mërkurën, ajo tha: Ne nuk kemi parë asnjë shpërndarje ushqimi këtu, ndryshe nga fatkeqësitë e mëparshme në vendin tonë. Ne i mbijetuam tërmetit, por do të vdesim këtu për shkak të urisë ose të ftohtit.

Të tjerë në mediat sociale thanë se ka pasur mangësi serioze nq ndihmat e dhëna nga qeveria, ku disa pretendojnë se disa nga rajonet më të goditura janë lënë pas dore.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese