Tirana
fog
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
93 %
1.5kmh
20 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
Sht
3 °
E martë, 18 Janar, 2022
spot_img

Qindra raste abuzimesh në paraburgim, Greqia do të ndiqet penalisht nga Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Greqia, e cila nuk ka zbatuar vendimet e Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ) për Trakinë Perëndimore për 13 vjet, është ndër 10 vendet e para që do të ndiqen penalisht në këtë gjykatë.

Yannis Ktistakis, një gjykatës i Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut, tha se 1.445 çështje janë paraqitur kundër Greqisë në gjykatën ndërkombëtare, gati gjysma e të cilave kanë të bëjnë me kushtet e paraburgimit.

Ktistakis tha se 633 raste janë ngritur kundër Greqisë për abuzime në paraburgim dhe shkelje të të drejtave të njeriut.

Ai bëri të ditur se rastet e mbetura kanë të bëjnë pothuajse me të gjitha nenet e Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, duke shtuar se deri më tani 953 raste kanë rezultuar me dënime të Greqisë.

Duke vënë në dukje se ka vendime të gjykatës që Greqia nuk i ka zbatuar për më shumë se 13 vjet, gjyqtari grek vuri në dukje se ndër to janë edhe vendimet në lidhje me shoqatat e pakicave në Trakinë Perëndimore.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img