Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
51 %
5.7kmh
0 %
Mar
30 °
Mër
37 °
Enj
38 °
Pre
38 °
Sht
35 °
E martë, 22 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Qeveria britanike shpall listën: S’ka pushime në Francë, Spanjë, Greqi dhe Turqi! Ja vendet e lejuara

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Qeveria britanike ka publikuar listën me shtetet te të cilat turistët britanikë mund të udhëtojnë pa qenë nevoja për t’u karantinuar më pas.

Ajo që bie në sy është se në listën me 12 shtete të klasifikuara “jeshile”, pra në zonën e sigurtë, nuk përfshihen destinacione popullore dhe të preferuara nga britanikët si Spanja, Franca, Greqia apo Turqia.

Lista është e ndarë në tre pjesë, jeshile, portokalli dhe e kuqe në bazë të rezikshmërisë nga koronavirusi.

Shtetet e përfshira në listën jeshile janë:

Portugalia, përfshirë Azore dhe Madeira

Australia

Zelanda e Re

Singapori

Brunei

Islanda

Ishujt Faroe

Gjibraltari

Ishujt Falkland

Izraeli

Gjeorgjia e Jugut

Shën Helena, Ascension dhe Tristan de Cunha

Lista për shtetet në nivelin portokalli dhe të kuqe nuk është publikuar ende, raporton newsbomb.al. Me gjasë edhe Shqipëria do të jetë pjesë e listës portokalli, pra nivel i mesëm i rrezikshmërisë nga Covid, që do të thotë se turistëve britanikë mund t’u nevojitet testi negativ pasi të kthehen në Britani, por pa karantinë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img