Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
0.5kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
16 °
Enj
20 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Qeveria “Rama 3” merr sot bekimin e Presidentit Meta

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti Ilir Meta pritet t’i japë sot “bekimin” Qeverisë “Rama 3”. Ceremonia zyrtare do të mbahet në ambientet e Presidencës, ku Edi Rama do të marrë zyrtarisht detyrën si kryeministër dhe më pas të gjithë ministrat që do të punojnë me të 4 vitet e ardhshme.

Socialistët morën votëbesimin dje dhe në Kuvendin e Shqipërisë, në një seancë maratonë që nisi në orën 10.00 të mëgjesit të së enjtes dhe përfundoi në orën 6.30 të mëngjesit të së premtes.

Pasi priti verifikimet, për ministrat e emëruar nga Rama në postet përkatëse, nga Prokuroria e Përgjithshme dhe SPAK, Meta ka vendosur të dekretojë përbërjen e Këshillit të Ministrave.

Emërimi i Këshillit të Ministrave me këtë përbërje:

 • Zoti Edi Rama- Kryeministër;
 • Zoti Arben Ahmetaj – Zëvendëskryeministër dhe ministër i Shtetit për Rindërtimin dhe Programin e Reformave;
 • Zonja Olta Xhaçka – Ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme;
 • Zoti Niko Peleshi – Ministër i Mbrojtjes;
 • Zoti Bledar Çuçi – Ministër i Brendshëm;
 • Zonja Delina Ibrahimaj- Ministër i Financave dhe Ekonomisë;
 • Zonja Belinda Balluku – Ministër i Infrastrukturës dhe Energjisë;
 • Zonja Evis Kushi – Ministër i Arsimit dhe Sportit;
 • Zoti Ulsi Manja – Ministër i Drejtësisë;
 • Zonja Elva Margariti – Ministër i Kulturës;
 • Zonja Frida Krifca – Ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural;
 • Zonja Ogerta Manastirliu – Ministër i Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale;
 • Zonja Mirela Kumbaro Furxhi – Ministër i Turizmit dhe Mjedisit;
 • Zonja Elisa Spiropali – Ministër i Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin;
 • Zonja Edona Bilali – Ministër i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes;
 • Zonja Bora Muzhaqi – Ministër i Shtetit për Rininë dhe Fëmijët;
 • Zonja Milva Ekonomi – Ministër i Shtetit për Standardet e Shërbimeve.
spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img