Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
3.1kmh
75 %
Pre
25 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
28 °
Mar
24 °
E premte, 17 Shtator, 2021
spot_img

Qeveria po “detyron” 500 të rinj t’i kthehen përdorimit të drogës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Mungea e “Metadonit” mund të detyrojë rreth 500 të rinj t’i rikthehen përdorimit të heroines, preparat të cilin këta të rinj duhet ta marrin çdo ditë për të shpëtuar nga varësia. Prej më shumë se 6 muajsh, ata enden për të gjetur ilaçin. Drejtohen çdo mëngjes në qendrën “Aksion Plus”, por përballen me përgjigjen “Metadoni” s’ka ardhur ende.  Edhe familjarët e tyre janë të shqetësuar, sepse mungesa e ilaçit u shkakton dhimbje, depresion dhe rrezikon ti rikthejë sërish në përdorues droge. Edhe më e pakontrollueshme bëhet gjendja për 9 të burgosurit në Peqin. “Metadoni” sigurohet nga “Global Found” me ndërmjetësimin e Ministrisë së Shëndetësisë, por vonesa 1 – vjeçare ka çuar në kaos. Ministria e Shëndetësisë thotë se e ka përmbyllur tenderin dhe pritet që në Qershor të sigurojë “Metadon-in” por deri atëherë, nuk dihet se sa prej 500 vetave nuk do ti jenë rikthyer vesit të vjetër.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img