Tirana
clear sky
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
58 %
2kmh
0 %
Mër
22 °
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
23 °
Die
20 °
E martë, 18 Maj, 2021
spot_img

Qeveria miraton rezolutën e rëndësishme për diasporën

spot_img

Lajme të ngjashëm

05c04ba41d2cd9afe64f005f7fedcd5e

Kuvendi I Shqipërisë miratoi ditën e djeshme rezolutën “Për reformën e politikës shtetërore për diasporën”, e cila do t’i vijë në ndihmë gjithë qytetarëve shqiptar që jetojnë jashtë vendit.

Me këtë dokument Shqipëria angazhohet për bashkëpunimin me Diasporën, për zgjidhjen e të drejtës së votës për shtetasit shqiptarë jashtë vendit, krijimin e një  programi të veçantë nga ministritë përgjegjëse për arsimin, kulturën dhe botimet on-line në fushën e arsimit dhe librit shqip.

Sakaq, rezoluta vlerëson dhe përfshirjen e diasporës në zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik të Shqipërisë.

LEXO TË PLOTË REZOLUTËN:

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpgScreenshot_3.jpg
Screenshot_4.jpg

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img