Hapësire reklamuese

Politikë

Qeveria miraton projektligjin,Manastirliu: Bashkëpunim me Kosovën për arsimin e lartë

Shkruar nga Newsbomb
Qeveria miraton projektligjin,Manastirliu: Bashkëpunim me Kosovën

Ministrja e Arsimit, Ogerta Manastirliu ka njoftuar një nga vendimet që është miratuar në Këshillin e Ministrave.

Ajo është shprehur se qeveria ka miratuar projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes së bashkëpunimit mes Këshillit të ministrave mes Shqipërisë dhe Kosovës për fushën e arsimit të lartë dhe bashkëpunimin në kërkimin shkencor. Ministrja është shprehur se do të mundësohet dhënia e 30 bursave në vit për stiudentët nga Kosova.

“Është një marrëveshje e cila do të ratifikohet në Kuvend dhe përcakton një seri nismash dhe bashkëpunimesh me ministrinë e Arsimit të Kosovës. Palët inkurajojnë dhe mbështesin bashkëpunimin dhe gjithashtu do të thellohet bashkëpunimi në fushën e kërkimit të lartë.

Do të mundësohet edhe dhënia e 30 bursave në vit për studentë nga Kosova që do të duan të studiojnë në Shqipëri. Një tjetër komponent i marrëveshjes është edhte lehtësimi i procedurave për njohen dhe njohjen e shpejtë të diplomave dhe gradave. Marrëdhëniet mes dy ministrive janë marrëdhënie të shkëlqyera dhe kjo marrëveshje synon të çojë përpara bashkëpunimin në fushën e arsimit të lartë”, tha ajo ndër të tjera.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese