Tirana
few clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
1kmh
20 %
Sht
27 °
Die
22 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
24 °
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Qeveria miraton kontratën e re, 1 milionë doza të tjera Pfizer do të vijnë në Shqipëri gjatë vitit 2022

spot_img

Lajme të ngjashëm

Qeveria shqiptare ka miratuar kontratën e re me Pfizer, e cila i siguron Shqipërisë 1 milion doza vaksine për vitin 2022. Ndërkohë, aktualisht në dispozicion të qytetarëve janë rreth 500 mijë vaksina anti-COVID.

“Kanë ardhur mbi 3 milionë vaksina e 3.141. 630 doza ndërkohë që janë aplikuar mbi 2 milionë e 600 që është popullata target. Aktualisht nuk kemi asnjë vaksinë të skaduar. Çdo vaksinë ruhet në kushtet e duhura që të ofrohet siguria”, thotë Iria Preza, specialist në ISHP.

Specialistët kanë deklaruar se pandemia është thuajse në fundin e saj, por ekspertët e ISHP-së thonë se kjo nuk duhet të ndalojë vaksinimin.

“Është shumë e rëndësishme në momentin që jemi të kryejmë vaksinimin ndaj Covidit, është masa më e mirë, është e rëndësishme që njerëzit të paraqiten dhe të marrin dozat e radhës”, tha Preza.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img