Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
57 %
1.5kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Qeveria më e djathtë që nga Lufta II Botërore, Giorgia Meloni kryeministrja e parë femër e Italisë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Udhëheqësja e ekstremit të djathtë Giorgia Meloni ka shpallur fitoren në zgjedhjet e Italisë dhe është në rrugën e duhur për t’u bërë kryeministrja e parë femër në vend. Ajo pritet gjerësisht të formojë qeverinë më të djathtë të Italisë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Kjo do të alarmojë pjesën më të madhe të Evropës pasi Italia është ekonomia e tretë më e madhe e BE-së. Megjithatë, rezultatet nuk janë konfirmuar ende zyrtarisht, por FDI ka siguruar shumicën deri tani.

Duke folur pas votimit, zonja Meloni tha se partia e saj Fratelli d’Italia do të “qeveriste për të gjithë” dhe nuk do të tradhtonte besimin e njerëzve. “Italianët kanë dërguar një mesazh të qartë në favor të një qeverie të krahut të djathtë të udhëhequr nga Fratelli d’Italia,” u tha ajo gazetarëve në Romë, duke mbajtur lart një tabelë ku shkruhej “Faleminderit Itali”.

Fratelli d’Italia është në fakt padyshim partia e parë italiane me gati 26% të votave, e ndjekur nga Partia Demokratike e cila me 19.4% nuk ​​kapërcen tavanin minimal të kërkuar prej 20%.

Giorgia Meloni në qendrën e votimit

Aleanca e krahut të djathtë të zonjës Meloni – e cila përfshin gjithashtu Ligën e ekstremit të djathtë të Matteo Salvinit dhe qendrën e djathtë të ish-Kryeministrit Silvio Berlusconi, Forza Italia – tani duket të ketë kontrollin e Senatit dhe të Dhomës së Deputetëve, me rreth 44% të votave.

Në Senat, koalicioni i qendrës së djathtë merr të paktën 114 vende dhe siguron mundësinë e qeverisjes në mënyrë autonome. Megjithatë, vendimi se kush do të bëhet lideri i ardhshëm i Italisë i takon presidentit Sergio Mattarella dhe kjo do të marrë kohë.

Kreret e politikes italiane duke votuar

Pjesëmarrja e votuesve deri në orën 23:00 ka qenë në 63,91%, asnjëherë kaq e ulët. Mbi nëntë pikë përqindjeje më pak se në vitin 2018.

Edhe pse Giorgia Meloni ka punuar shumë për të zbutur imazhin e saj, duke theksuar mbështetjen e saj për Ukrainën dhe duke zbehur retorikën anti-BE, ajo drejton një parti të rrënjosur në një lëvizje të pasluftës që u ngrit nga fashistët e diktatorit Benito Musolini.

Më shumë
spot_img
spot_img