Tirana
broken clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
55 %
3.6kmh
75 %
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
15 °
Mar
12 °
Mër
12 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Qeveria iu heq festën e krishterë si ditë pushimi, 50 mijë danezë në protestë: Eshtë festë që nga viti 1686

Lajme të ngjashëm

Danezët ngrihen në protestë kundër qeverisë për një projektligj propozuar nga kjo e fundit në parlament për të hequr një festë publike në vend me qëllim rritjen e financimit për shpenzime të mbrojtjes.

Mijëra njerëz u mblodhën në Kopenhagë ditën e djelë me parrulla në duar në protestë.

Demonstrata u organizua nga një prej sindikatave më të mëdha të vendit që kundërshton heqjen e Ditës së Madhe të Lutjes nga kalendari i festave. Eshtë një festë e krishterë që i bie të premten e katërt pas Pashkëve dhe daton që në vitin 1686.

Sindikatat vlerësuan se në këtë demonstratë morën pjesë të paktën 50 mijë persona. Dhe kjo vlerësohet si protesta më e madhe në Danimarkë në më shumë se një dekadë. Ndërkohë autoritetet zyrtare nuk kanë dhënë shifra të protestuesve pjesmarrës.

Më shumë