Tirana
scattered clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
1.5kmh
40 %
Hën
7 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
E hënë, 17 Janar, 2022
spot_img

Qeveria e Kosovës shpall masa emergjente: 60 ditë kufizim energjie

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që të shpallë masa emergjente për furnizim me energji, të vlefshme deri në 60 ditë. Sipas dokumentit të publikuar nga Zyra e Kryeministrit, masat emergjente në furnizim me energji përfshijnë vendosjen e kufizimeve në furnizim me energji për konsumatorët dhe vendosjen e detyrimeve të veçanta për ndërmarrjet e energjisë.

Ndër të tjera Qeveria ka vendosur që të formohet një Komitet Teknik Emergjent, i cili do të identifikojë dhe paraqesë rekomandime në Ministrinë e Ekonomisë. Shkak për këtë vendim, sipas qeverisë janë vështirësitë në sistemin elektro-energjetik pas rritjes së konsumit, pamjaftueshmëritë për të mbuluar konsumin dhe rritja e çmimeve të energjisë elektrike.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img