Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
48 %
3.6kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
38 °
Pre
39 °
Sht
31 °
Die
31 °
E mërkurë, 17 Gusht, 2022
spot_img

Qeveria e bën fakt: Ukrainasit qëndrojnë në Shqipëri 1 vit pa leje! Të dytët pas amerikanëve

spot_img

Lajme të ngjashëm

Këshilli i Ministrave ka miratuar në mbledhjen e sotme, 18 mars, një vendim që i hap rrugë qëndrimit të gjithë shtetasve të Ukrainës që ikin nga lufta, të qëndrojnë në Shqipëri deri në 1 vit pa pasur nevojën e një leje qëndrimi.

Ukrainasit janë të dytët që përfitojnë nga vendimi i Qeverisë Shqiptare, pasi në vendin tonë edhe shtetasit amerikanë kanë të drejtën të qëndrojnë një vit pa nevojën e një leje të aprovuar nga autoritetet përkatëse. Pra, tashmë ukrainasit dhe amerikanët, bëhen dy kombësitë që mund të qëndrojnë në Shqipëri deri në 1 vit, pa leje qëndrimi.

albsig

VENDIM PËR PËRCAKTIMIN E AFATIT TË HYRJES DHE QËNDRIMIT TË SHTETASVE TË UKRAINËS NË REPUBLIKËN E SHQIPËRISË

Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës dhe të pikës 2, të nenit 29, të ligjit nr.79/2021, “Për të huajt”, me propozimin e ministrit të Brendshëm dhe të ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme, Këshilli i Ministrave

VENDOSI:

1. Shtetasit e Ukrainës kanë të drejtë të hyjnë dhe të qëndrojnë pa leje qëndrimi në Republikën e Shqipërisë për një afat deri në 1 (një) vit.

2. Ngarkohen Ministria e Brendshme dhe Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme për zbatimin e këtij vendimi.

Ky vendim hyn në fuqi pas botimit në “Fletoren zyrtare”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img