Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
93 %
2.6kmh
75 %
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
16 °
Hën
14 °
Mar
11 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

“Qeveria do të heqë vëmendjen nga skandalet”, Bylybashi flet për “lustracionin”: Politikanët të kalojnë në skaner

spot_img

Lajme të ngjashëm

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi dhe 14 deputetë të opozitës depozituan në Kuvendin e Shqipërisë nismën ligjore për pastërtinë e figurës së funksionarit dhe zyrtarit publik.

Bylykbashi tha se PD i rikthehet edhe një herë lustracionit, si e vetmja nismë që pastron politikën nga bashkëpunëtorët e sigurimit.

Ai theksoi në një intervistë në “ABC News” se kjo është hera e tretë që PD sjell lustracionin në parlament. Sipas tij nisma e qeverisë është sjellë vetëm për të larguar vëmendjen nga “skandalet dhe grabitja që po u bëhet shqiptarëve.”

“E para të gjitha janë të deklasifikuara, kush bën procedurë deklasifikimi shkel ligjin.  Pretendimi, të gjithë të shohin të gjithë, është përpjekje për krijimin e amullisë në këtë mes. Ne jo për hapje dosjesh që jemi, por jemi për lustracionin. Ky që sjellim sot është mbi themelet e atij ligji të 2008, por me disa ndryshime.”

Ndër të tjera Bylykbashi nënvizoi se nisma e PD-së nuk ka për qëllim të “godasë” vetëm ata që janë aktualisht aktorë politikë apo duan të emërohen në poste publike.

“Dosjet hapen për këdo, kushdo sheh dosjen e vet. Ama lustracioni është kush konkurron për një pozicion publik shtetëror, ata që janë në detyrë humbasin funksionon. Ata që pretendojnë të zgjidhen apo emërohen ata ndalohen”, tha Bylykbashi.

Më shumë
spot_img
spot_img