Tirana
overcast clouds
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
70 %
2.6kmh
90 %
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
10 °
Die
10 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Qeveria bën gati 7 koncesione të reja për vitin 2022 me vlerë 2 miliardë dollarë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Qeveria nëpërmjet buxhetit 2022 autorizoi rreth 2 miliardë dollarë pagesa buxhetore që do të jepen për 7 kontrata të reja koncesionare me Partneritet Publik-Privat.

Vlera më e madhe i takon aksit të ri rrugor Milot Fieri i Autostradës Adriatiko- Joniane me vlerë 178 miliardë lekë, ndërsa kontratat e dytë më e madhe është rishpallja e koncesionit të kolaudimit të automjeteve me vlerë 20, 2 miliardë lekë afati i të cilit kishte përfunduar vitin e kaluar.

Për vitin që vjen qeveria do të nënshkruaje një kontratë koncesionare për ndërtimin e një porti të integruar “Triport Vlorë”, me vlerë 5,6 miliardë lekë.

Një koncesion i ri do të jepet për sigurinë rrugore me vlerë 5 miliardë lekë.

koncesione.jpg2
everia

Dy koncesione të tjera më të vogla në vlerë do të jepen: i pari për përmirësimin e infrastrukturës brenda qytetit të Elbasanit me vlerë 882 milionë lekë dhe i dyti për ofrimin e shërbimit të infrastrukturës së çelësave publike PKI me 208 milionë lekë.

Vlera e koncesioneve të reja është 214 miliardë lekë, duke e çuar totalin e tyre 851 miliardë lekë ose 45.6 për qind e PBB-së.

Fatura e pagesave buxhetore ndaj kontratave koncesionare në vitin 2022 do të zgjerohet me 11.3 për qind në krahasim me planin e këtij viti, duke arritur një vlerë prej 13,8 miliardë lekësh (112 mln euro), sipas programit të paraqitur në projektligjin e buxhetit 2022 që tashmë është në Kuvend./Monitor.al

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img