Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
30 °
Mër
28 °
Enj
20 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Qen të therur të rreshtuar në tavolinë, pamje HORROR nga Kina, vazhdon tregtia e tyre dhe pse janë shpallur kafshë shtëpiake (VIDEO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

095a83dc1c64fe520aca3c1a3e955e37

Pas përhapjes së pandemisë së koronavirusit, në Kinë u ndalua me ligj tregtimi dhe konsumimi i mishit të qenve dhe maceve, si dhe të disa specieve të tjera, përfshirë gjarpërinjtë dhe lakuriqët e natës.

Video e mëposhtme tregon momente tmerruese nga një treg në Kinë, i cili vazhdon dhe shet qen për qytetarët. Pamjet tregojnë qentë e ngordhur të rreshtuar në tavolinë, përpara festivalit famëkeq të mishit të qenve Yulin, edhe pse kombi i ka klasifikuar ata si ‘kafshë shoqëruese’.

Mbrojtësit e të drejtave të kafshëve filmuan këtë muaj në një treg të specializuar për mish qensh në periferi të Yulin, përpara se të shpëtonin 10 qenushë të gjallë nga një treg tjetër jashtë qytetit.

2.jpg

Pekini muajin e kaluar sinjalizoi se mund të ndalojë mishin e qenit për konsum, pasi i largoi ata nga lista e saj zyrtare e kafshëve të ndrënshme. Sidoqoftë, qeveria nuk ka lëshuar ende një urdhër për të ndaluar ngrënien e qenve në vend.

qen.jpg

Ministria kineze e Bujqësisë dhe Agrokulturës rurale, bëri thirrje që të ndryshohen disa zakone dhe tradita në lidhje me qentë, duke i konsideruar ata kafshë shoqëruese, shpëtimi dhe shërbimi.

qene.jpg

Më shumë

spot_img