Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
0kmh
75 %
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
25 °
Die
23 °
E mërkurë, 29 Shtator, 2021
spot_img

Qëndroi e intubuar për 7 muaj, studentja rrëfen tmerrin që përjetoi kur përballej me koronavirusin: Pacientët ulërinin nga dhimbjet dhe infermierët qanin…

spot_img

Lajme të ngjashëm

ce028c574abe267892e188292dabf7a0

Alexandra Adams është studente e vitit të katërt në mjekësi, e cila ka qenë në intubim për 7 muaj për shkak të gjendjes shëndetësore të rënduar, pasi ishte infektuar me koronavirus.

Ajo ka rrëfyer tmerrin që ka përjetur kur ishte e shtruar në spital, pasi tha se infermierët qanin nga dëshpërimi pasi nuk kishin çfarë t’u bënin pacientëve që ulërinin nga dhimbja.

Në një postim nga shtrati i spitalit. Alexandra tregon se i është dashur të durojë dhimbje shumë të mëdha gjatë natës, pasi askush nuk i erdhi në ndihmë për shkak të fluksit të madh të pacientëve.

“Është çmenduri këtu. Unë jam një studente e mjekësisë dhe kam qenë e sëmurë në spital për shtatë muaj, por tani jam në ‘repartin Covid’, pasi jam testuar pozitivisht pak para natës së Vitit të Ri, megjithëse shumica e pavijoneve në spital tani janë reparte Covid.

Ne të gjithë jemi duke ulëritur, duke rënkuar. Ne mund të thërrasim për orë të tëra dhe askush nuk do të vijë, pasi makineritë tona bëjnë zhurmë vazhdimisht.

Unë dhe një pacient në të 80-at e tyre bërtitëm nga zhurma një natë. Ishte e padurueshme. Një natë ishte aq e zënë saqë mbetem duke u ftohur në çarçafë me të vjella dhe urinë, ku kishte kateteri im dhe unë isha aspiruar, për tre orë para se të ndryshohesha.

Dhimbja e kockave që vjen me Covid është e tmerrshme, por disa net ka pasur vetëm një infermiere dhe një ndihmës të kujdesit shëndetësor në një repart të tërë Covid, kështu që të gjithë duhet të presim.

Gjendja është plotësisht e paqëndrueshme dhe askush nga stafi nuk e ka fajin. Unë ndihem shumë keq për ta dhe thjesht uroj që të mos isha një pacient që kishte nevojë për kaq shumë ndihmë dhe kujdes. Unë jam duke u lutur për ditën që mund të kthehem dhe të ndihmoj nga vija e frontit ku bëj pjesë si mjek që do të bëhem shpejt.

Një ditë, unë derdha kafe të nxehtë të vluar mbi mua dhe në shtrat, por nuk munda të arrija zilen e telefonatës. E tëra çfarë mund të bëja ishte të thërrisja” E nxehtë! E nxehtë! ” por askush nuk më dëgjoi. Ishte 30 minuta para se një anëtar i stafit të ishte në gjendje të ndihmonte.

Infermierja e ngarkuar përfundimisht erdhi dhe kërkoi falje, para se të shpërthente në lot duke më thënë, se kjo nuk duhet të ishte dhe nuk ka të bëjë me të qenit një infermiere. Njerëzit po vdesin, megjithatë stafi po vuan. Një natë, dhimbja e kockave dhe muskujve nga Covid-19 më la të ulërij aq shumë sa u desh të kafshoja jastëkun në përpjekje për të heshtur”, tregon ajo.

Më shumë

spot_img