Qendra Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve e pranon për herë të parë: Koronavirusi mund të shpërndahet edhe përmes ajrit

Publikuar tek: bota, më 18:18 21-09-2020 Qendra Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve e pranon për herë të parë: Koronavirusi mund të shpërndahet edhe përmes ajrit Ilustruese

Qendra Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve kanë pranuar për herë të parë që koronavirusi mund të shpërndahet edhe përmes ajrit.

Më parë kjo agjenci kishte deklaruar se virusi përhapej përmes spërklave kur një pacient kollitet ose tështin, duke infektuar njerëzit në kontakt të ngushtë me ta.

Por udhëzimet e reja tregojnë se virusi mund të shpërndahet edhe përmes ajrit, ndërsa sipas tyre COVID-19 mund të qëndrojë në ajër dhe të zhvendoset edhe më shumë se 6 metër.

Viruset që vijnë nga ajri “janë ndër më ngjitëset dhe përhapen lehtësisht”, paralajmëron CDC, ndërsa këshillon njerëzit të pastrojnë ajrin në hapësira të brendshme.


Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vdes aktori i njohur i filmit ‘James Bond’
Horror/ Babai i 5 vajzave i pret barkun me drapër gruas shtatzënë për të parë nëse priste djalë »
Article Logic
Execution time: 0.01119589805603
array(1) { ["section"]=> string(128) "qendra-amerikane-per-kontrollin-e-semundjeve-e-pranon-per-here-te-pare-koronavirusi-mund-te-shperndahet-edhe-permes-ajrit-221156" }