Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
1.5kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
31 °
Hën
33 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Qemal Stafa

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

946c1d06a995ced467b423069a83285c

Kujtojmë sot 101 vjetorin e lindjes së komunistit dhe dëshmorit Qemal Stafa, dita e vrasjes së të cilit u kthye në dditën e kujtimit të të gjithë Dëshmorëve të Atdheut.

Qemal Stafa u lind në 20 mars 1920 në qytetin e Elbasanit. Ai ishte është nga të rrallët komunistë emri i të cilit nuk mbart asnjë ngarkesë negative në çdo kohë. Ai mbeti i njëjti idealist deri 5 majin e vitit 1942 kur u vra i rrethuar nga 200 milicë në një shtëpi në Tiranë duke shkëmbyer zjarr me ta, duke u bërë simbol i rezistencës gjatë Luftës së Dytë Botërore.

5 maj 1942, dita e vrasjes së tij në Tiranë, u kthye në ditën e kujtimit të të gjithë Dëshmorëve të Atdheut.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img