Hapësire reklamuese

Bota

Putini thotë se Rusia mund të bisedojë me Ukrainën

Shkruar nga Newsbomb
Putini thotë se Rusia mund të bisedojë me Ukrainën

Presidenti rus Vladimir Putin ka deklaruar se Moska mund të përgatitet për bisedime me Ukrainën, Shtetet e Bashkuara dhe Evropën për të ardhmen e Ukrainës nëse edhe ata dëshirojnë, por Moska do të mbrojë interesat e veta .

“Në Ukrainë, ata që janë agresivë kundrejt Rusisë, në Evropë dhe SHBA – a duan ata që të negociojnë? Lërini ta bëjnë. Por, ne do të negociojmë duke u bazuar në interesat tona kombëtare”, tha Putini gjatë një mbledhje me udhëheqjen e mbrojtjes në Moskë.

LEXO EDHE: A do të përfundojë lufta Rusi-Ukrainë në vitin 2024? Përgjigjet Zelensky

“Ne nuk do të heqim dorë nga ajo që është e jona”, tha Putin, duke shtuar se Rusia nuk synon që të luftojë me Evropën.

Rusia kontrollon rreth 17.5 për qind të territorit të njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Ukrainës pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991. Rusia aneksoi Krimenë në vitin 2014 dhe vitin e kaluar njoftoi se katër zona të tjera të Ukrainës të kontrolluara pjesërisht nga ushtria, janë pjesë e Rusisë.

Nga ana e tij Kievi thotë se nuk do të ndalet derisa ushtari i fundit rus të largohet nga Ukraina.

Ndërsa Vladimir Putin ka thënë se Shtetet e Bashkuara po e shfrytëzojnë Evropën për interesat e veta dhe se Rusia nuk planifikon të bëjë luftë në Evropë. Gjithashtu Putini ka thënë se pranimi i Ukrainës në NATO "nuk është i pranueshëm për Rusinë as pas 10 vjetësh, as pas 20 vjetësh".

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese