Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1kmh
0 %
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
25 °
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

“Putini është vrasës”, kundërshtoi luftën në Ukrainë, arrestohet gazetarja ruse në Moskë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Marina Ovsyannikova, një ish-redaktore në një kanal televiziv shtetëror rus, e cila mbante një poster kundër luftës gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë lajmesh në mars, është arrestuar dje në Moskë.

Lajmi është bërë me dije nga avokati i saj, Dmitry Zakhvatov,  ndërsa gazetarja po gjykohet për “veprime që synojnë diskreditimin e ushtrisë ruse”, pasi ajo regjistroi një video të mërkurën.

Ovsyannikova mbajti e vetme një protestë përballë Kremlinit të dielën dhe në fotot që shpërndau në kanalin e saj Telegram, mbante një poster në të cilin ku shkruhej:

“Putini është një vrasës. Ushtarët e tij janë fashistë. 352 fëmijë vdiqën. Sa fëmijë të tjerë duhet të vdesin që ti të ndalosh?”.

Edhe më herët gazetarja ka shprehur hapur qëndrimin e saj kundër luftës së Putinit në Ukrainë.  

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img