Hapësire reklamuese

Bota

Putin rrezikon, vizitë zyrtare në Lindjen e Mesme

Shkruar nga Newsbomb
Putin rrezikon, vizitë zyrtare në Lindjen e Mesme

Presidenti Vladimir Putin do të vizitojë Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe të mërkurën, pavarësisht se në vitet e fundit udhëtimet jashtë Rusisë janë kufizuar nga lufta në Ukrainë.

Kujojmë se pak kohë më parë, Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) lëshoi ​​një urdhër arresti ndërkombëtar për Putinin për akuzën e krimit të luftës për dëbimin e paligjshëm të fëmijëve ukrainas.

"Presidenti Putin do të shkojë nesër për një vizitë pune në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabinë Saudite," u tha gazetarëve të martën zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Ai tha se udhëheqësi rus do të diskutojë marrëdhëniet dypalëshe, konfliktin midis Izraelit dhe Hamasit dhe politikën ndërkombëtare. Emiratet e Bashkuara Arabe po presin bisedimet e OKB-së për klimën COP28, por Kremlini nuk specifikoi nëse Putin do të marrë pjesë në ndonjë ngjarje të lidhur.

Putini ka humbur disa takime të nivelit të lartë jashtë vendit që kur Moska filloi armiqësitë në shkallë të gjerë në Ukrainë në shkurt 2022. Putin e anashkaloi samitin e BRICS në Afrikën e Jugut në gusht për të shmangur shkaktimin e një "shoë politik".

Ai gjithashtu humbi samitin kryesor të G20-ës në shtator - megjithëse mori pjesë në një takim virtual të G20 në nëntor. Putin vizitoi Kinën në tetor, vizita e tij e parë jashtë ish-Bashkimit Sovjetik këtë vit.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese