Hapësire reklamuese

Bota

Putin pret “miqtë e ngushtë” për Vitin e Ri, koncert me muzikë klasike

Shkruar nga Newsbomb
Putin pret “miqtë e ngushtë” për Vitin e Ri, koncert

Vladimir Putin, presidenti i Rusisë ka pritur me përgatitje të mëdha liderët e Komonuelthit të Shteteve të Pavarura (CIS) teksa bëhej gati për një samit informal që mbahet në Shën Petersburg.

Kryeministri armen Nikol Pashinyan, presidenti i Kazakistanit, Kassym-Jomart Tokayev, presidenti i Kirgistanit, Sadyr Japarov, presidenti i Taxhikistanit Emomali Rakhmon, presidenti Turkmen Serdar Berdymukhamedov dhe presidenti i Uzbekistanit Shavkat Mirziyoyev mbërritën të martën në Pallatin Pavlovsk, ku patën mundësinë që të bënin një tur në ish-rezidencën mbretërore ruse.

Turi i liderëve u pasua nga një koncert me muzikë klasike. Ky samit jozyrtar i thirrur nga Putini është një traditë që lideri rus e ndjek në fundvit.

Kjo mbledhje ka qenë prej shumë vitesh një format i zakonshëm komunikimi mes krerëve të shteteve në ditët e fundit të dhjetorit.

Kryeministri armen Nikol Pashinyan dhe presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev pritet të takohen në margjinat e samitit në Shën Petersburg për herë të parë që kur Baku rifitoi kontrollin e territorit të Nagorno-Karabakut.

Përpara këtij samiti joformal, Putin kryesoi një takim të Këshillit të Lartë Ekonomik Euroaziatik në Shën Petersburg.

Zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov, theksoi se Putini do të ketë një mundësi shumë të mirë për t'u përfshirë në diskutime, veçanërisht me Pashinyan-in.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese