Hapësire reklamuese

Bota

Putin nuk ndërron mendje: Nuk ka kuptim ribashkimi me G7

Shkruar nga Newsbomb
Putin nuk ndërron mendje: Nuk ka kuptim ribashkimi me G7

Presidenti rus Vladimir Putin ka ritheksuar edhe njëherë se ribashkimi me vendet e G7 nuk mbart më asnjë kuptim për Rusinë.

Sipas Putin Perëndimi gjithmonë ka injoruar interesat e shtetit të tij. Në një komunikim për mediat, ai pranoi se për shumë kohë, shtete të ndryshe i kishin kërkuar të bashkoheshin me Perëndimin në grupin e ekonomive më të mëdha në botë.

Kujtojmë se anëtarësimi i Rusisë u pezullua pas ribashkimit të saj me Krimenë në 2014 dhe nuk e pa më mundëinë e rikthimit. Putin shpjegoi se Moska më pas e kuptoi që nuk kishte kuptim ribashkimipasi askush prej vendeve anëtare nuk kishte marrë parasysh interest e Rusisë.

Ky është problemi. Dhe ky është gabimi i partnerëve tanë perëndimorë”, tha presidenti rus.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese