Hapësire reklamuese

Bota

Putin nënshkruan ligjin, do u sekuestrohet pasuria atyre që përhapin lajme të rreme

Shkruar nga Newsbomb
Putin nënshkruan ligjin, do u sekuestrohet pasuria atyre që

Presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar një ligj të ri që do ndëshkojë personat që shpërdojnë lajme të rreme.

Mediat e huaja bëjnë me dije se Putin ka nënshkruar që kushdo që do shpërndajë lajme të rreme për forcat e armatosura do i konfiskohet pasuria.

Teksti i ligjit është publikuar në faqen zyrtare të qeverisë për informacion ligjor.

“Ligji amendon dispozitat përkatëse të Kodit Penal Rus (RCC) dhe zgjeron listën e krimeve të dënueshme me anë të konfiskimit të pasurisë. Lista tani do të përfshijë krimet sipas Nenit 207.3 të RCC ("Përhapja publike e informacionit të rremë në lidhje me përdorimin e forcave të armatosura ruse ose për organet shtetërore ruse që ushtrojnë autoritetin e tyre") dhe nenin 280.4 ("Thirrjet publike për të kryer aktivitete të drejtuara kundër shtetit. Siguria"). Ligji specifikon se kjo përfshin krime të kryera për përfitime personale”, thuhet në njoftim.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese