Tirana
broken clouds
21 ° C
21 °
21 °
52 %
3.6kmh
75 %
Pre
21 °
Sht
15 °
Die
20 °
Hën
25 °
Mar
26 °
E premte, 14 Maj, 2021
spot_img

Putin me “grusht të hekurt”, ndalon personat e komunitetit LGBT të martohen dhe të birësojnë fëmijë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Vladimir Putin së fundmi ka nënshkruar një ndryshim në Kushtetutë që ndalon martesat e personave me të njëjtin seks në Rusi.

Martesat e të njëjtit seks janë tashmë të paligjshme në Rusi, kështu që formulimi i ri në Kushtetutë vërteton më tej këtë dhe e bën edhe më të vështirë për çiftet e të njëjtit seks që të marrin ndonjëherë një shans për barazi me çiftet heteroseksuale.

Gjithashtu kjo do të thotë që personat LGBT nuk do të jenë në gjendje të birësojnë fëmijë.

Ky vendim I marrë nga Putin nuk është një suprizë për rusët pasi prej kohësh komuniteti homoseksual në Rusi përballet me një diskriminim të shpeshtë dhe ndalimi I njohur i “propagandës homoseksuale”, i cili ndalon shpërndarjen e gjithçkaje që konsiderohet pro-LGBT +, ka ekzistuar që prej 2013.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img