Tirana
broken clouds
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
87 %
0.5kmh
78 %
Sht
11 °
Die
11 °
Hën
9 °
Mar
10 °
Mër
9 °
E shtunë, 28 Janar, 2023

Putin kthehet në Odessa? Çfarë tregojnë lëvizjet e ushtrisë ruse

spot_img

Lajme të ngjashëm

Frika se Moska nuk ka hequr dorë nga qëllimi për ta bërë Ukrainën një vend “të mbyllur”, ka filluar të shprehet sërish natën, pas sulmeve të reja në Mykolaif, në veriperëndim të Kherson dhe Odessa.

Përshtypja se Vladimir Putin tani do të fokusohet ekskluzivisht në frontin lindor për kontrollin e Donbasit janë hedhur poshtë në praktikë, pasi pas pushtimit të Mariupolit ka lëvizje të trupave ruse në rajonin e Zaporizhia, në qendër të Ukrainës.

Frika se ushtria ruse do të lëvizë në jugperëndim ngre gjithashtu shqetësime për pushtimin e Transnistrisë, një rajon autonom i Moldavisë me një element të fortë pro-rus që Moska beson se po shtypet nga autoritetet e saj.

Qeveria moldave vetëm kohët e fundit ka braktisur neutralitetin e saj në luftën në Ukrainë dhe ka qëndruar në anën e Kievit dhe Perëndimit. Sipas forcave ukrainase në jug të vendit, Mykolaif u godit nga disa raketahedhës Smerch gjatë natës, ndërsa u godit edhe Odessa.

Sulmet erdhën pas sulmeve të ushtrisë ukrainase ndaj forcave ruse në Kherson dhe bombardimit të një ure që lidh Melitopolis me Krimenë, të cilat u përdorën nga forcat pushtuese për të furnizuar trupat.

Përshkallëzimi i operacioneve ushtarake dhe presioni në rritje ndaj Donbasit Midis këtyre paralajmërimeve ishte kërcënimi indirekt, por i qartë i paraqitur nga vetë Putini për përdorimin madje edhe të armëve bërthamore.

Më shumë


spot_img
spot_img