Tirana
broken clouds
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
93 %
1.5kmh
52 %
Mar
12 °
Mër
13 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
13 °
E martë, 29 Nëntor, 2022

Putin heq dorë nga lufta në Ukrainë? Kremlini: Jemi të gatshëm të lejojmë anëtarësimin e saj në BE, por me një kusht

spot_img

Lajme të ngjashëm

Prej më shumë se një muaj Rusia dhe Ukraina po luftojnë “dhëmb për dhëmb”, ndërkohë gjithashtu po përpiqen që një prej mënyrave për t’i dhënë fund luftës është ajo, diplomatike.

Sipas mediave të huaja, pas një sërë bisedimesh Rusia si duket po zvogëlon synimet e saj në konflikt dhe një raport i publikuar këtë mëngjes ka bërë me dije se rusët janëtë gatshëm të bëjnë dy lëshime kryesore.

Burime pranë negociatorëve rusë i kanë thënë gazetës së Kremlinit se janë të gatshëm që të lejojnë Kievin t’i bashkohet Bashkimit Evropian, nëse ata heqin dorë nga përpjekjet për tu anëtartësuar në NATO.

Një nga burimet pohoi se Rusia po ndryshonte presionin e saj ushtarak dhe kërkesat e saj çdo ditë.

Këto informacione kanë ardhur teksa Ukraina dhe Rusia po përgatiten që ditën e sotme të zhvillojnë bisedimet në Turqi.

Tashmë janë zhvilluar disa raunde bisedimesh në kufirin me Bjellorusinë, por ende nuk ka asnjë marrëveshje për një armëpushim.

Më shumë
spot_img
spot_img