Hapësire reklamuese

Bota

Putin do të kandidojë si kandidat i pavarur për mandatin e ri presidencial

Shkruar nga Newsbomb
Putin do të kandidojë si kandidat i pavarur për mandatin e ri

Vladimir Putin do të kandidojë sërish për president si kandidat i pavarur me një bazë të gjerë mbështetjeje, por jo me një biletë partie, raportuan të shtunën agjencitë ruse të lajmeve, duke cituar mbështetësit e tij.

Një grup iniciativ i përbërë nga mbi 700 politikanë dhe figura nga bota sportive dhe kulturore u takua të shtunën në Moskë dhe miratuan unanimisht nominimin e Putinit si kandidat të pavarur, thanë agjencitë ruse të lajmeve.

Putin, i cili ka qenë në pushtet si president ose kryeministër për më shumë se dy dekada, ka njoftuar se do të kërkojë një mandat tjetër gjashtëvjeçar në mars të vitit të ardhshëm në një zgjedhje që ai pritet të fitojë me lehtësi.

Putin nuk do të kandidojë si kandidat për partinë në pushtet "Rusia e Bashkuar" (UR) edhe pse ai ka mbështetjen e saj të plotë, por si një kandidat i pavarur, Andrei Turchak, një zyrtar i lartë i partisë UR, u citua të ketë thënë nga agjencia e lajmeve RIA.

"Më shumë se 3.5 milionë anëtarë dhe mbështetës partiakë do të marrin pjesë aktive në fushatën zgjedhore" RIA citoi Turchak të thoshte, duke vënë në dukje se Putin kishte qenë një nga themeluesit e Rusisë së Bashkuar.

Sergei Mironov, një politikan i lartë nga partia Rusia e drejtë që mbështet Putinin, u citua gjithashtu nga RIA të ketë thënë se Putini do të kandidojë si i pavarur dhe se do të mblidhen nënshkrime në mbështetje të tij.

Për Putinin, 71 vjeç, zgjedhjet janë një formalitet: me mbështetjen e shtetit, mediave shtetërore dhe pothuajse asnjë mosmarrëveshjeje të zakonshme publike, ai është i sigurt se do të fitojë.

Mbështetësit e Putinit thonë se ai ka rivendosur rendin, krenarinë kombëtare dhe një pjesë të ndikimit që Rusia humbi gjatë kaosit të rënies sovjetike dhe se lufta e tij në Ukrainë - diçka që Putin e quan "operacion special ushtarak"; - është e justifikuar.

Një goditje shumëvjeçare ndaj kundërshtarëve dhe kritikëve, e përforcuar nga ligjet e reja gjithëpërfshirëse mbi "lajmet e rreme" dhe "diskreditimi i ushtrisë" ka parë kritikët dhe kundërshtarët e luftës të dënuar me burgime të gjata ose të ikin jashtë vendit pasi hapësira për mospajtim është zvogëluar vazhdimisht.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese