Tirana
overcast clouds
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
93 %
1kmh
100 %
Die
10 °
Hën
12 °
Mar
13 °
Mër
14 °
Enj
8 °
E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Putin do aneksojë zyrtarisht katër zona të tjera të Ukrainës, separatistët shkojnë në Moskë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti rus Vladimir Putin i Rusisë do të mbajë nesër një ceremoni nënshkrimi, ku do të ankesojë zyrtarisht katër zona të tjera të Ukrainës.

Rusia ka ankesuar 4 zona të tjera të ukrianës nëpërmjet një referendum që është dënuar nga Ukraina dhe Perëndimi dhe është quajtur  një mashtrim, pasi qytetart kanë thënë se u janë marrë kartat e identitetit duke i shfytëzuar për dhënien e ushqimit.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha për agjencinë shtetërore ruse Tass se ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjeve do të zhvillohet të premten në orën 15:00 me orën e Moskës. Putin do të mbajë një ceremoni nënshkrimi në Kremlin, e ndjekur nga një fjalim madhor dhe një takim me katër liderët separatistë.

Të ashtuquajturat votime u mbajtën në Luhansk dhe Donetsk në lindje dhe në Zaporizhzhia dhe Kherson në jug.

Presidenti rus pritet që të mbajë dhe një fjalim lidhur me këtë çështje.

Më shumë
spot_img


spot_img