Hapësire reklamuese

Bota

Putin: Armët perëndimore për Ukrainën përfundojnë në duart e talebanëve

Shkruar nga Newsbomb
Putin: Armët perëndimore për Ukrainën përfundojnë

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se disa armë perëndimore të dorëzuara në Ukrainë shiten në Lindjen e Mesme dhe Azi përmes tregut të zi dhe përfundojnë tek talebanët.

“Tani thonë: armët po arrijnë në Lindjen e Mesme nga Ukraina. Dhe ata u shiten talebanëve dhe prej andej ata shkojnë kudo”, pohoi Putin, sipas Reuters. Pavarësisht se Ukraina mban kontrolle të forta, disa zyrtarë perëndimorë të sigurisë kanë shprehur shqetësime. Në fakt, SHBA i ka kërkuar Ukrainës të bëjë më shumë për të trajtuar çështjen më të gjerë të korrupsionit.

Në qershor 2022, shefi i Interpolit, Jürgen Stock, paralajmëroi se disa nga armët e avancuara të dërguara në Ukrainë do të përfundonin në duart e grupeve të krimit të organizuar.

Putin ka fajësuar Ukrainën dhe Perëndimin për shkaktimin e trazirave, një pretendim që si Kievi dhe Uashingtoni e kanë hedhur poshtë si të rremë.

Rusia, e cila dëshiron të ndërmjetësojë një armëpushim në Gaza dhe mbështet ekzistencën e dy shteteve, është përpjekur të kontaktojë të gjitha palët në konfliktin Izrael-Hamas, por tërhoqi zemërimin e qeverisë izraelite kur ajo ftoi një delegacion të Hamasit në Moska.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese