Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
48 %
1kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
27 °
E martë, 17 Maj, 2022
spot_img

“Pulia është e jona”, shkatërrohet organizata mafioze që furnizohej me drogë nga Shqipëria

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një organizatë mafioze është shkatërruar në rajonin e Pulias, pas rreth tre vitesh hetime nga autoritetet italiane.

Prokurorët italianë bëjnë me dije se organizata mafioze e quajtur “Pulia është e jona” përbëhej nga 43 anëtarë të dyshuar, për 23 prej të cilëve është dhënë tashmë masa paraprake.

Anëtarët e organizatës janë me kombësi të ndryshme, mes tyre edhe pesë italianë të përfshirë në hetimet e antimafias së Leçes.

Sipas autoriteteve italiane, kjo organizatë merrej me një sërë aktivitetesh të ndryshme kriminale, përfshi trafikun ndërkombëtar të drogës, bazën e të cilës e kishte në Shqipëri.

“Hetimet kanë të bëjnë me një organizatë kriminale transnacionale me bazë në Shqipëri, e aftë për të importuar ngarkesa të mëdha heroine dhe kokaine të ardhur nga Turqia dhe Holanda në provincat e Brindisit dhe Tarantos, e vendpsur më pas në sheshet e ndryshme të rajonit të Pulias dhe në provincën e Reggio Calabria”, bëjnë me dije autoritetet në Itali.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img