Puigdemont 'heq dorë' nga pavarësia e Katalonjës, jep një tjetër zgjidhje

Publikuar tek: bota, më 14:51 13-11-2017 Puigdemont 'heq dorë' nga pavarësia e Katalonjës, jep një tjetër zgjidhje

Lideri i Katalonjës Carles Puigdemont jep një tjetër zgjidhje për fatin e pavarësisë nga Spanja.

Në një intervistë për të përditshmen belge “Le Soir”, Puigdemont ka thënë se  është në favor për marrëveshje me qeverinë e Spanjës. Ai ka shtuar se çështja mund të zgjidhet vetëm nëse ulen në tryezën e bisedimeve.

“Marrëveshja është gjithmonë e mundur. U bënë 30 vjet që punoj për të siguruar një tjetër lloj marrëdhënieje mes Katalonjës dhe Spanjës. Kemi punuar shumë, por ardhja në pushtet e Aznar ndaloi procesin. Të verifikojë nëse ka pasur abuzime të të drejtave. Duket qartë që qeveria spanjolle nuk ka respektuar kartën e të drejtave themelore”, ka deklaruar Puigdemont. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Presidenti i Filipineve këngë dashurie për Trump: Ti je drita e botës (VIDEO)
Tërmet 6.5 ballë godet Kosta Rikën, raportohet për të lënduar »
Article Logic
Execution time: 0.024340867996216
array(1) { ["section"]=> string(76) "puigdemont-heq-dore-nga-pavaresia-e-katalonjes-jep-nje-tjeter-zgjidhje-99399" }