Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
54 %
1kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
43 °
E mërkurë, 28 Korrik, 2021

Publikohet video e re e masakrës në Etiopi, ushtarët vrasin njerëzit pa “iu dridhur qerpiku”, reagon kryeministri: Postimet e mediave sociale nuk mund të merren si prova

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Trupa të kompozuar të shtrirë në tokë dhe disa karta indetiteti gjysmë të djegura, kjo është gjithçka që ka mbetur nga masakra e janarit të 2021 afër Mahibere Dego. 

Sipas mediave të huaja bëhet me dije se fshatarët e asaj zone  zbuluan trupat e të dashurve të tyre gjashtë muaj pasi forcat ushtarake etiopiane i rrëmbyen dhe më pas i vranë ata.

Gjatë një hetimi të zhvilluar nga CNN në prill të 2021, në bashkëpunim me Amnesty International, ekzaminuan videon e masakrës së janarit dhe përdorën teknikat e vendodhjes për të verifikuar videon, ku dhe më pas zbuluan se të paktën 11 persona të paarmatosur u ekzekutuan dhe 39 të tjerë u zhdukën.

Kjo video ishte filmuar nga një telefon celular nga një ushtar i ushtrisë etiopiane. Në videon e publikuar shihet qartë momenti i ekzekutimit të disa burrave të paarmatosur, teksa ushtarët bërtasin dhe qeshin.

Këto pamje menjëherë u shpërndanë dhe bënë xhiron në të gjithë rrjetin, mirëpo zyra e Kryeministrit etiopian hodhi poshtë të gjitha hetimet dhe gjetjet e CNN duke thënë se: Postimet dhe pretendimet e mediave sociale nuk mund të merren si prova.

Gjashtë muaj pas sulmit, dy persona në Mahibere Dego thanë për CNN  se kishin gjetur kartat e indetifikimit të 36 personave që u vranë, mirëpo 37 persona të tjerë mbeten ende të zhdukur, duke treguar kështu që numri i masakrës mund  të ketë qenë dyfish më i lartë se sa u raportua në fillim.

Më shumë

spot_img
spot_img