Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
93 %
1kmh
0 %
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
Mër
27 °
E shtunë, 25 Shtator, 2021
spot_img

Publikohet lista: Këta janë 10 njerëzit më të pasur në Shqipëri

spot_img

Lajme të ngjashëm

Është publikuar edhe këtë vit lista e 10 personave më të pasur në Shqipëri.

Studimi është kryer nga Instituti Europian Pashko për 2017-ën, dhe në listën e 10 personave më të pasur në vendin tonë vihen re ndryshime si në renditje, por edhe emra të rinj.

Kështu vendin e parë vijon ta mbajë biznesmeni Samir Mane, CEO i Balfin Group, i ndjekur nga Shefqet Kastrati në vendin e dytë dhe në vend të tretë Grigor Joti.

Lista vijon me biznesmenin Rrok Gjoka në vendin e katërt, Agron Shapllo në vendin e pestë. Në vend të 6 është vlerësuar Renis Tërshana. Pas tij, Agim Zeqo. Deputeti Tom Doshi renditet në vend të 8, ndërsa biznesmeni Serafin Orgocka në të 9-tin. Lefter Kallo është i 10 në listë.

“Parë nga këndvështrimi i peshës specifike renditëse të këtij nëngrupi, kemi që sipas këtij kriteri fitimi, 4 të parët përfaqësojnë më shumë se gjysmën e fitimit nga të gjithë së bashku”, thotë Arjon Sulo, i cili tregon se ku është bazuar studimi për super të pasurit shqiptarë.

“Studimi për 10 më të pasurit është një studim që Instituti Europian Pashko, e bën duke ndjekur edhe traditën e studimeve ndërkombëtare, duke u bazuar vetëm te deklarimet e licencave në QKB dhe strukturave aksionmbajtëse u zgjerua në analizën e 100 bizneseve më të mëdha me aksionmbajtës shqiptarë”, thotë Sulo.

Më shumë

spot_img