Tirana
scattered clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
3.6kmh
40 %
Mar
27 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Publikohet LISTA, këta janë 10 njerëzit më TË PASUR në Shqipëri (EMRAT)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Është publikuar edhe këtë vit lista e 10 personave më të pasur në Shqipëri.

Studimi është kryer nga Instituti Europian Pashko për 2017-ën, dhe në listën e 10 personave më të pasur në vendin tonë vihen re ndryshime si në renditje, por edhe emra të rinj.

Kështu vendin e parë vijon ta mbajë biznesmeni Samir Mane, CEO i Balfin Group, i ndjekur nga Shefqet Kastrati në vendin e dytë dhe në vend të tretë Grigor Joti.

Lista vijon me biznesmenët:

Rrok Gjoka

Agron Shapllo

Renis Tërshana

Agim Zeqo

Deputeti Tom Doshi

Serafin Orgocka

Lefter Kallo

“Parë nga këndvështrimi i peshës specifike renditëse të këtij nëngrupi, kemi që sipas këtij kriteri fitimi, 4 të parët përfaqësojnë më shumë se gjysmën e fitimit nga të gjithë së bashku”, thotë Arjon Sulo, i cili tregon se ku është bazuar studimi për super të pasurit shqiptarë.

“Studimi për 10 më të pasurit është një studim që Instituti Europian Pashko, e bën duke ndjekur edhe traditën e studimeve ndërkombëtare, duke u bazuar vetëm te deklarimet e licencave në QKB dhe strukturave aksionmbajtëse u zgjerua në analizën e 100 bizneseve më të mëdha me aksionmbajtës shqiptarë”, thotë Sulo.

Më shumë

spot_img