Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
37 %
4.6kmh
0 %
Enj
28 °
Pre
31 °
Sht
28 °
Die
30 °
Hën
28 °
E enjte, 16 Shtator, 2021

Publikohet HARTA e parë etnografike për shqiptarët, ÇAMËT përbënin një grup të veçantë

spot_img

Lajme të ngjashëm

143cd656ebb25eec2d515e81add2ed1f

Kjo mund të jetë harta e parë moderne etnografike për shqiptarët, e hartuar nga britanikët në 1880, si mundësi për të kuptuar kufijtë natyrorë të shqiptarëve.

Qartazi, shqiptarët kishin një pozicionim mjaft të dallueshëm në trojet e tyre. Shqiptarët e Çamërisë përbënin një grup të veçantë të njohur nga studiuesit e hershëm britanikë.

Ndaj, shteti shqiptar dhe shqiptarët të mos kenë asnjë dilemë për Çështjen Çame. Nuk kërkohet asgjë më shumë se zbatimi i Konventës Europiane për të Drejtat e Njeriut. Kush mendon se Çështja Çame është çështje pronash, është hilecak dhe i painformuar.

Nuk besoj se do ketë qetësi pa zgjidhur këtë çështje në gjithë dimensionet e saj, që nga kujtesa dhe nderimi i viktimave e deri tek zgjidhja e çdo pengese juridike e shtetërore që ndalon pasardhësit e çamëve të gëzojnë çdo të drejtë në tokën e tyre. Unë e dua Çamërinë./ Publikuar nga studiuesi Erald Kapri

 

65818631_10217355348449334_5368397459993133056_n.jpg65193034_10217355348169327_3941229872491266048_n.jpg

65196714_10217355348369332_6215878882126462976_n.jpg

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img